foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015
foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015
foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015
foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015
foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015


Pismo Święte

Biblia

 

Internetowa Liturgia Godzin - BREWIARZ

logo

Katechizm Kościoła Katolickiego

Katechizm Kościoła Katolickiego

Vatican Media - LIVE

Bazylika św. Piotra

Jasna Góra - LIVE

Jasna Góra

Studio TV NIEDZIELA

logo

Radio Jasna Góra - SŁUCHAJ

logo

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - Kraków Łagiewniki - LIVE

Jezus Miłosierny

TV Miłosierdzie

logo TV Miłosierdzie

Sanktuarium MB Fatimskiej w Zakopanem - LIVE

logo

Dolina Miłosierdzia w Częstochowie - LIVE

logo

Pallotti TV

logo

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie - LIVE

Świątynia Opatrzności Bożej

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu - LIVE

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

EWTN Polska – TELEWIZJA WIEKUISTEGO SŁOWA

logo

Kanał poświęcony Muzyce Sakralnej

logo

Radio eM - SŁUCHAJ

logo

Gość Niedzielny - YouTube

logo

Transmisje Mszy św. w diecezjach w Polsce

Eucharystia

Św. Andrzej z Krety

- jeśli nie palmy to co?

św. Andrzej z Krety

Dobrze zrozumieć

chwilę obecną...

Tegoroczna Niedziela Palmowa, niezależnie od zewnętrznych okoliczności, jest uroczystą inauguracją Wielkiego Tygodnia. Rozpoczynamy dni, w których Kościół głosi to, co najważniejsze w chrześcijaństwie. Szczytem tego tygodnia oraz całego roku liturgicznego będzie Święte Triduum Paschalne. Co zrobić, żeby dobrze przeżyć te święte i wielkie dni? Co właściwie jest sercem naszego uczestnictwa w Wielkich Tajemnicach Wiary? 

Rozpocznijmy, wraz z całym Kościołem, od dziś, od Niedzieli Palmowej, czyli Męki Pańskiej. Wsłuchani najpierw w Pasję według św. Mateusza, rozważajmy z wiarą, nadzieją i miłością Boże Miłosierdzie dla nas i całego świata. Zdobądźmy się na rachunek sumienia z naszej dotychczasowej, wielkopostnej drogi za Jezusem. W jakim miejscu jestem? Jaką stację mojej Pasji teraz przeżywam? W jakiej "kondycji" są moje wielkopostne postanowienia? Oto mamy nową szansę w tym pokutnym czasie by jeszcze raz powstać i iść we właściwym - Jezusowym kierunku. 

Dzisiaj przyłącza się do nas wielki świadek pierwszych wieków Kościoła. To św. Andrzej z Krety. Żył na przełomie VII i VIII w. Był biskupem Gortyny, która dziś ma 6000 lat historii! (W czasach panowania rzymskiego była nawet stolicą Krety). Św. Andrzej zapisał się w historii Kościoła jako wybitny kaznodzieja i poeta.

Najbardziej znanym jego dziełem jest Wielki Pokutny Kanon (do dziś obecny w liturrgii postnej Kościoła prawosławngo). Ten piękny, głęboki tekst zaczyna się od bardzo osobistego wyznania:

Od czegóż zacząć mam opłakiwanie czynów

nędznego mego życia?

Jakiż - o Chryste - początek skargi żałosnej uczynię?

Zmiłuj się nade mną, Boże, zmiłuj się.

Idź, nieszczęsna duszo, wraz z twoim ciałem,

wyznaj winy Stworzycielowi wszystkiego,

porzuć wreszcie poprzednie bezsensowne życie

i przynieś Bogu łzy w pokucie.

Weźmy ten pokutny tren ze sobą, na osobistą modlitwę. A na progu Wielkich Dni, pomocą w dobrym odczytaniu chwili obecnej, niech będzie inne słowo św. Andrzeja z Krety. Jest to jedno z kazań na Niedzielę Palmową. Dziś odnajdujemy je w Liturgii Godzin - w modlitwie codziennei Ludu Bożego.

Czyż to nie wspaniałe, że święci z taką czujnością, "trzymają rękę na pulsie"? Dlatego możemy im zaufać. Ponieważ oni w wielkim stylu przeszli całą drogę wiary. A dziś, w tajemnicy świętych obcowania, są naszymi niezawodnymi przewodnikami. Ruszajmy więc z nimi w drogę. Święty Andrzeju, prowadź nas! 

Kazanie św. Andrzeja z Krety, biskupa

(Kazanie 9 na Niedzielę Palmową)

Błogosławiony, który przychodzi w imię Pana, Król Izraela

Chodźcie, wstąpmy i my na Górę Oliwną! Biegnijmy naprzeciw Chrystusa, który powraca dzisiaj z Betanii i spieszy dobrowolnie na tę swoją świętą i czcigodną mękę, aby wypełnić do końca tajemnicę naszego zbawienia.

Przychodzi więc i z własnej woli odbywa drogę w stronę Jerozolimy Ten, który dla nas zstąpił z nieba, aby wespół z sobą wywyższyć tych, co leżą w prochu ziemi, i posadzić ich, jak mówi Pismo, "ponad wszelką Zwierzchnością i Władzą, i Mocą, i Panowaniem, i ponad wszelkim innym imieniem wzywanym".

Przychodzi zaś nie z dumą i przepychem jak ten, co chciwie szuka sławy. On "nie będzie się spierał ani krzyczał i nikt nie usłyszy Jego głosu". Będzie natomiast cichy i łagodny, lichego odzienia i skromny w urządzaniu wystawności swojego wejścia.

Nuże więc, biegnijmyż i my razem z Chrystusem, któremu spieszno na mękę. Naśladujmy tych, co wyszli Mu na spotkanie, ale nie w ten sposób, by słać na drodze gałązki palm i oliwek oraz kłaść kosztowne szaty, lecz my sami, jak tylko możemy, rozścielmy się na ziemi w pokorze ducha i prostocie serca, abyśmy przyjęli nadchodzące Słowo i pochwycili Boga, który nigdzie nie daje się ująć.

On bowiem cieszy się z tego, że może nam się okazać łagodnym, On, który naprawdę jest łagodny i "wstępuje na zachód" naszej mizernej słabości, aby przyjść do nas, obcować z nami i przyciągnąć nas do siebie przez pokrewieństwo z nami.

Bo chociaż przez ofiarę z naszej ludzkiej natury "wstąpił na niebiosa niebios, na wschód słońca", czyli na wyżyny własnej chwały i Bóstwa, to jednak nie wyrzeknie się nigdy przywiązania do rodzaju ludzkiego, lecz będzie dźwigał naturę człowieka z prochu ziemi do coraz wyższej chwały, aż wreszcie jednocząc się z nią, udzieli jej swej nieskończonej godności.

A zatem siebie samych ścielmy przed Chrystusem, a nie tuniki, martwe gałęzie i łodygi krzewów tracących zieleń, gdy staną się pokarmem, i przez krótki tylko czas radujących oczy. Obleczmy się natomiast w Jego łaskę, czyli w Niego samego. Pismo św. bowiem mówi: "Wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa". Kładźmy się pod Jego nogi jak rozścielone tuniki.

Nasze grzechy były czerwone jak szkarłat, teraz obmyci w zbawczych wodach chrztu osiągnęliśmy lśniącą biel wełny, ofiarujmy Zwycięzcy śmierci już nie gałązki palmowe, ale wieńce naszego zwycięstwa.

Wysławiajmy Go w każdy dzień świętą pieśnią razem z izraelskimi dziećmi, potrząsając duchowymi gałązkami i mówiąc: "Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie" (Liturgia Godzin, t. II: Niedziela Palmowa, s. 325-326).

 

 

Być ojcem jak św. Józef

św. Józef

I dla ucha, i dla ducha

logo

MARGARETKA - Krajowe Duszpasterstwo Apostolatu Modlitwy za Kapłanów

logo

Aktualności Watykańskie

logo

Aktualności Radia Watykańskiego

logo

Konferencja Episkopatu Polski

logo

Oficjalny Serwis Informacyjny Diecezji Opolskiej

logo diecezji opolskiej

Gość Niedzielny - OPOLSKI

logo

Różaniec z Błogosławionym Prymasem Tysiąclecia

Kard, S. Wyszyński

Oficjalna Strona Beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego

logo beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" - Kraków

logo

Listy św. Jana Pawła II do kapłanów

św. Jan Paweł II

Odwiedziny