św. Anna Samotrzecia
bp Andrzej Czaja, o. Jonasz Pyka, kard. Stanisław Dziwisz, ks. Janusz Iwańczuk
Aktor Zbigniew Stryj czyta "Tryptyk rzymski"
Relikwie św. Jana Pawła II
Pomnik św. Jana Pawła II na Górze św. Anny

Kaplica Miłosierdzia Bożego - 24h

28 czerwca 2020 roku

przypada 48. rocznica

ustanowienia diecezji opolskiej

katedra w Opolu

28.06.1972 r., bullą św. Pawła VI „Episcoporum Poloniae coetus” powołana zostaje diecezja opolska i włączona do zreorganizowanej metropolii wrocławskiej. Poniżej zamieszczamy kalendarium, historię diecezji i modlitwę w intencji diecezji.

Kalendarium historii Kościoła opolskiego znajdziecie na stronie:

logo GN

[tutaj]

Krótki ale bardzo treściwy rys historyczny dziejów Kościoła na Śląsku Opolskim znajdziecie [tutaj] w artykule bpa prof. dra hab. Jana Kopca, biskupa gliwickiego (wybitny znawca dziejów Kościoła i wykładowca historii Kościoła w WSD w Nysie i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego; w latach 1993-2011 – biskup pomocniczy w Opolu).

Artykuł pochodzi z Oficjalnego Serwisu Informacyjnego Diecezji Opolskiej:

[tutaj]

____________________________________________________

MODLITWA ZA DIECEZJĘ

(Modlitewnik "Droga do nieba", nr 104.4)

Panie Jezu Chryste, Najwyższy i wieczny Kapłanie, Ty założyłeś Kościół, aby był znakiem zbawienia dla wszystkich ludzi i gromadził w jedno rozproszone dzieci Boże. Dziękujemy Ci za łaskę powołania nas do wspólnoty wiernych chrześcijan, która pod przewodnictwem Ojca świętego zdążą do zbaiwenia w jedności wiary i sakramentów. Dziękujemy Ci za tę cząstkę Kościoła powszechnego, którą jest nasza diecezja z naszym biskupem wyświęconym w sukcesji apostolskiej.

Otaczaj swoją nieustanna opieką biskupa ordynariusza Amdrzeja, biskupów pomocniczych: Pawła i Rudolfa, arcybiskupa-seniora Alfonsa, kapłanów, zakony, instytuty świeckie, seminarium duchowne i wszystkich diecezjan. Obdarz nas wszystkich zapałem i gorliwością. Oddajemy Ci w szczególną opiekę nasze rodziny: ojców, matki, młodziez i dzieci, osoby samotne, ludzi chorych i zagubionych. Zachowaj w nas żywą wiarę, obdarz ewangelijnym zapałem i gorliwością oraz dodaj sił, byśmy się oparli pokusom zła. Wspieraj nas, byśmy modlitwą, ofiarą, pokutą i zachowaniem dobrych obyczajów, przyczyniali się do wzrostu i uświęcenia naszej diecezji i całego Kościoła. Daj nam liczne i dobre powołania kapłańskie, zakonne i i apostolskie, aby wśród nas nie zabrakło współczesnych głosicieli Ewangelii.

Polecamy Ci również tych, których wiara osłabła i zobojętnieli, lub zupełnie odeszli od Kościoła. Spraw, by powrócili do pierwotnej gorliwości i pełnej wspólnoty z Ludem Bozym. Obdarz swą łaską także wszystkich poszukujących wiary i sensu istnienia, aby pociągnięci przykładem nas, wierzących, poznali Ciebie jako prawdziwego Boga i uznali Cię jako swoją Prawdę, Drogę i Życie.

Pielęgnując w naszej diecezjalnej wspólnocie chrześcijańskie dziedzictwo przodków, chcemy zawsze trwać w jedności z Kościołem powszechnym. Będąc tu, na ziemi, uczestnikami pielgrzymki wiary Ludu Bożego, pragniemy z Twoja pomocą i pod przewodnictwem Ojca świętego i biskupów, dojść do wiecznego celu i pełni zbawienia w niebie, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Najświętsza Maryjo Panno Opolska,

patronko miasta Opola - módl się za nami!

Święta Anno,

główna patronko diecezji opolskiej - módl się za nami!

Błogosławiony Czesławie - módl się za nami!

Błogosławiona Bronisławo - módl się za nami!

Święty Jacku,

patronie metropolii górnośląskiej - módl się za nami!

Święta Jadwigo Śląska,

patronko całej śląskiej ziemi - módl się za nami!

Błogosławiony Ojcze Józefie Cebulo,

prezbiterze i męczenniku - módl się za nami!

Błogosławiony Ojcze Alojzy Ligudo,

prezbiterze i męczeniku - módl się za nami!

Błogosławiona Mario Luizo Merkert,

nasza "śląska Samarytanko" - módl się za nami!

_______________

Zdjięcie fasady katedry opolskiej (fot. Marzena Śmierciak) ze strony: