foto1
św. Anna Samotrzecia
foto1
bp Andrzej Czaja, o. Jonasz Pyka, kard. Stanisław Dziwisz, ks. Janusz Iwańczuk
foto1
Aktor Zbigniew Stryj czyta "Tryptyk rzymski"
foto1
Relikwie św. Jana Pawła II
foto1
Pomnik św. Jana Pawła II na Górze św. Anny


Pismo Święte

Biblia

Katechizm Kościoła Katolickiego

KKK

Internetowa Liturgia Godzin - BREWIARZ

logo ILG

Transmisje Mszy św. w diecezjach w Polsce

Msza św.

RÓŻANIEC o 20:30 – Transmisje z diecezji w Polsce

Różaniec

TV Miłosierdzie

logo TV Miłosierdzie

Kaplica Miłosierdzia Bożego - 24h

kamera Łagiewniki

Jasna Góra - NA ŻYWO

MB Częstochowska

Pallotti TV

logo Pallotti TV

Dolina Miłosierdzia w Częstochowie - NA ŻYWO

logo Doliny Miłosierdzia

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem - NA ŻYWO

Sanktuarium MB Fatimskiej Krzeptówki

We wtorek, 14 lipca br., we Włoszech,

zmarł ks. prałat Bronisław Piasecki,

kapelan Prymasa Tysiąclecia. Miał 79 lat.

ks. B. Piasecki

Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. z rąk Prymasa Tysiąclecia.

Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie a następnie w Instytucie Teologii Moralnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Z rzymskim doktoratem powrócił do kraju, by wykładać teologię moralną na ATK oraz w wyższym metropolitalnym seminarium duchownym.

W latach 1974-1981 był osobistym sekretarzem Prymasa Wyszyńskiego.

Warto pamiętać, że ks. Piasecki był wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego. Poprzez osobiste świadectwo, publikacje książkowe, artykuły prasowe, wywiady w radio i telewizji, ukazywał wielkość Prymasa oraz prorocką aktualność Jego pasterskiego, ponadczasowego nauczania.

W latach 1983-2010 ks. Bronisław Piasecki był proboszczem parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, a następnie, aż do ostatnich dni, rezydentem w tej parafii.

___________________________________

 

Braterskie wspomnienie o Przyjacielu...

ks. B. Piasecki, abp A. Nossol i bp A. Czaja

 W 2018 r. uczestniczył w pielgrzymce DDM „Oremus”, w Prudniku-Lesie (na zdjęciu). Bardzo ochoczo i z wielkim entuzjazmem przyjął zaproszenie. W miejscu uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego dał piękne świadectwo wielkości i pokory, pasterskiej mądrości i umiłowania Kościoła Sługi Bożego. Jako naoczny świadek przybliżał nam wtedy zawiłe i trudne relacje Prymasa z ówczesną, komunistyczną władzą oraz Jego wielką przenikliwość...

Życzliwość ks. Bronisława, szlachetna pokora wobec każdego człowieka ale i ojcowska troska promieniowały z całej postawy tego Kapłana.

Nigdy nie zapomnę wspólnych Eucharystii, szczerych braterskich rozmów oraz wielkiej serdeczności, którą obdarzał nasze Dzieło Modlitwy. Tyle jeszcze mieliśmy sobie do powiedzenia… Tyle chcieliśmy od Niego usłyszeć…

Kochany Księże Bronisławie, w Twoich ustach słowo: „Przyjacielu!” nie było płaskim zwrotem grzecznościowym. To nie był zalękniony paternalizm w podejściu do drugiego człowieka. Pozostajesz, nie tylko w mojej pamięci, człowiekiem wielkiego ducha i dojrzałej miłości do Chrystusa żyjącego w swoim Kościele. Ciężko chory, bardzo cierpiałeś ale dla nas, spotkanych w drodze, miałeś ciepły uśmiech i ojcowskie, pełne zaangażowania, życzliwe spojrzenie i dobre słowo.

Po Twoim nagłym odejściu, tęsknota jest większa od smutku żałoby. Dlatego, w imieniu całego Dzieła „Oremus”, chcę Ci powiedzieć: „Dziękuję!” 

Dzięki Tobie, Kochany Księże Bronisławie, pulsują w nas nowym życiem słowa św. Pawła, skierowane do ukochanych przez Apostoła, Tesaloniczan. Ten list to najstarszy, znany nam tekst Nowego Testamentu:

Będąc tak pełni życzliwości dla was, chcieliśmy wam dać nie tylko naukę Bożą, lecz nadto dusze nasze, tak bowiem staliście się nam drodzy (1 Tes 2, 8).

Dziękuję Ci, że spotykając takich ludzi, jak Ty, mamy szansę uwierzyć Bogu jeszcze głębiej. Obyśmy umieli ją wykorzystać...

Dziękuję Ci, że wspominając takich ludzi jak Ty, mamy pewność, że spotkanie z dobrym człowiekiem zawsze jest cudem. I dlatego tu, na ziemi, spotkanie jest dowodem na istnienie Nieba - Domu Najpiękniejszego Spotkania.

Dziękujemy Ci, że pamiętając takich ludzi, jak Ty, znajdujemy w Bogu Nadzieję, która wskazuje naszym decyzjom właściwy kierunek.

A tak od siebie, z kapłańskiego serca, powiem po prostu: „Do zobaczenia, Przyjacielu!”

 

Ks. Janusz Stanisław Iwańczuk

Moderator DDM „Oremus”

 

 

_________________________

Zdjęcie ks. B. Piaseckiego:

https://www.gosc.pl/gal/pokaz/3102173.Wspomnienia-kapelana-Prymasa-Wyszynskiego#gt

Zdjęcie ks. Piaseckiego z pielgrzymki DDM "Oremus", w Prudniku-Lesie; wspólnie z abp. A. Nossolem i bp. A. Czają (fot. Anna Kwaśnicka/FOTO GOŚĆ):

https://www.gosc.pl/doc/6407545.Zmarl-ks-Bronislaw-Piasecki-osobisty-sekretarz-prymasa