św. Anna Samotrzecia
bp Andrzej Czaja, o. Jonasz Pyka, kard. Stanisław Dziwisz, ks. Janusz Iwańczuk
Aktor Zbigniew Stryj czyta "Tryptyk rzymski"
Relikwie św. Jana Pawła II
Pomnik św. Jana Pawła II na Górze św. Anny

Kaplica Miłosierdzia Bożego - 24h

Film dokumentalny:

"Fidei testis" - "Świadek wiary"

kard. Kazimierz Świątek logo

Zobacz

„Najgorsze było nawet nie bicie, ale przesłuchania” – mówił kard. Kazimierz Świątek, wspominając lata prześladowań przez reżim komunistyczny.

Kard. Kazimierz Świątek urodził się 21 października 1914 w Valdze (płd. Estonia) w patriotycznej rodzinie polskiej. 8 kwietnia 1939 przyjął w Pińsku święcenia kapłańskie,

21 kwietnia 1941 po raz pierwszy został aresztowany przez NKWD i uwięziony w Brześciu nad Bugiem, gdzie skazano go na karę śmierci. Wyroku nie wykonano wskutek wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej w czerwcu tegoż roku. Po ponownym wkroczeniu na te ziemie Armii Czerwonej trafił znów 17 grudnia 1944 do więzienia, tym razem w Mińsku.kard. Kazimierz Świątek

21 lipca 1945 skazano go na 10 lat łagrów syberyjskich o zaostrzonym reżimie i 5 lat pozbawienia praw obywatelskich.

3 grudnia 1947 został zesłany do gułagu w okolicach Workuty.

16 lipca 1954 odzyskał wolność w ramach odwilży po śmierci Stalina i powrócił do Pińska.

13 kwietnia 1991 został pierwszym biskupem utworzonej przez Jana Pawła II archidiecezji mińsko-mohylowskiej i jednocześnie administratorem apostolskim diecezji pińskiej.

Na konsystorzu 26 listopada 1994 papież włączył abp. Świątka w skład Kolegium Kardynalskiego.

14 czerwca 2006 Kardynał ustąpił z urzędu, ale jeszcze 5 lat był administratorem apostolskim diecezji pińskiej.

Zmarł po długiej chorobie, 21 lipca 2011 w Pińsku w wieku 96 lat.

______________________

Polecamy również bardzo interesujący wywiad [kliknij tutaj] z kard. Kazimierzem Świątkiem. Rozmowę przeprowadzili: Tomasz Królak i Marcin Przeciszewski z KAI. Kardynał życzył sobie, by opublikować jej treść dopiero kilka lat po jego śmierci.

_______________

W zakładce "Boże Perły"

znajdziecie także film "Książę" (Adam kard.Stefan Sapieha).