św. Anna Samotrzecia
bp Andrzej Czaja, o. Jonasz Pyka, kard. Stanisław Dziwisz, ks. Janusz Iwańczuk
Aktor Zbigniew Stryj czyta "Tryptyk rzymski"
Relikwie św. Jana Pawła II
Pomnik św. Jana Pawła II na Górze św. Anny

Kaplica Miłosierdzia Bożego - NA ŻYWO

Sekwencja na wspomnienie NMP Bolesnej

(15 września)

NMP Bolesna

Zdjęcie z filmu "Pasja" (reż. Mel Gibson)

______________

W związku ze zbliżającym się wspomnieniem obowiązkowym NMP Bolesnej (15 września), publikujemy zatwierdzoną przez biskupów podczas ostatniego zebrania plenarnego (28 sierpnia) melodię sekwencji o Matce Bożej Bolesnej, do pobrania i użycia w dniu 15 września (sekwencja nie jest w tym dniu nakazana, wykonuje się ją według uznania

________________________________

(Nagranie edukacyjne, a cappella)

Posłuchaj

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP przypomina, że sekwencje ze swej natury są śpiewami przeznaczonymi dla wykonania solowego i do słuchania przez obecnych, dlatego ich wykonanie w tradycji liturgicznej było przeznaczone dla lepiej wyszkolonych śpiewaków.

Bp Adam BałabuchJeśli śpiewak nie jest w stanie zaśpiewać nowo zatwierdzonej melodii, wtedy istnieje możliwość, aby  wykonać sekwencję o Matce Bożej Bolesnej w alternatywnej wersji zatwierdzonej w Śpiewniku ks. Siedleckiego („Stała Matka Boleściwa”). Pamiętajmy jednak, aby sekwencja nie przerodziła się z zwykłą pieśń, śpiewaną przez lud” – podkreśla bp Bałabuch, Przewodniczący Komisji liturgicznej KEP.

Cytuje też Instrukcję o muzyce KEP z 2017 r., która przypomina, że „sekwencję przed Alleluja śpiewa zespół śpiewaczy lub kantor.” Dopiero ze względu na inne okoliczności „może ją wykonać w postawie siedzącej całe zgromadzenie.

Jeśli idzie o zakończenie Sekwencji, należy pominąć słowa „Amen. Alleluja”, które dodawało się na zakończenie sekwencji przed reformą liturgiczną i z tego względu znalazły się przez przeoczenie w dwóch sekwencjach w nowym  lekcjonarzu. W przyszłych redakcjach tej księgi będą one usunięte – podkreśla bp Bałabuch.

Jak wyjaśnia Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przed reformą liturgiczną „Alleluja” było śpiewane przed sekwencją i stąd w Mszale Piusa V na koniec sekwencji powtarzano „Alleluja” jako swoiste zamknięcie śpiewu przed Ewangelią, natomiast po reformie „Alleluja” jest śpiewane po sekwencji, stąd z zakończenia sekwencji usunięto w lekcjonarzu łacińskim te zamykające słowa.

Nuty sekwencji o Matce Bożej Bolesnej w wersji PDF (pobierz)

Źródło: KKBiDS/ BP KEP

Zdjęcie z filmu "Pasja" (reż. M. Gibson) pochodzi ze strony: