foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015
foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015
foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015
foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015
foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015


Pismo Święte

logo

Internetowa Liturgia Godzin - BREWIARZ

logo

Katechizm Kościoła Katolickiego

logo

Vatican Media - LIVE

logo

Lourdes - Grota Objawień - LIVE

Lourdes - Grota Objawień

Jasna Góra - YouTube

Jasna Góra

Studio TV NIEDZIELA - YouTube

lo

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (KAPLICA) - Kraków Łagiewniki - LIVE

św. Faustyna i Jezus Miłosierny

Sanktuarium MB Fatimskiej w Zakopanem - LIVE

Krzeptówki

Pallotti TV - YouTube

logo

Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu - YouTube

logo

Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie - YouTube

Centrum Opatrzności Bożej

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu - LIVE

Tyniec

EWTN Polska – YouTube

logo

Radio eM - SŁUCHAJ

logo

Gość Niedzielny - YouTube

logo

Transmisje Mszy św. w diecezjach w Polsce

Eucharystia

CZYTANKI MAJOWE 2020

_______________________

10 maja - PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

LUDZIE PRAWDY.

 Kard. S. Wyszyński

Tylko słów kłamstwa musi być bardzo dużo, bo kłamstwo jest detaliczne i sklepikarskie; zmienia się jak towar na półkach, musi być ciągle nowe, musi mieć wielu sług, którzy według programu nauczą się go na dziś, na jutro, na miesiąc. Potem będzie znowu na gwałt szkolenie w innym kłamstwie i to, co w maju było kłamstwem, w sierpniu będzie prawdą. By opanować całą technikę zaprogramowanego kłamstwa, trzeba wielu ludzi. Tak wielu ludzi nie trzeba, by głosić prawdę i być w prawdzie. Może być niewielka gromadka ludzi prawdy, a będą nią promieniować. Ludzie ich odnajdą, zarówno dorośli, jak i dzieci (Warszawa, 6 listopada 1960 r.).

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko
 
Tak nauczał Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Do tego nauczania chętnie sięgał męczennik za prawdę, bł. ks. Jerzy Popiełuszko. W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w swoich kazaniach, głosił prawdę w czasach masowego zakłamania. Uczył innych, jak mają żyć prawdą na co dzień. Ale najpierw sam karmił swoje serce prawdą Bożego słowa i nauczania Kościoła. 

Żył prawdą. Oddał za nią życie. Został uprowadzony 19 października 1984 roku. Jego martwe ciało wyłowiono z Wisły, przy tamie we Włocławku, 30 października. Poniósł śmierć męczeńską z rąk funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Departamentu IV, który zajmował się w PRL-u zorganizowaną walką z Kościołem.

Po jego śmierci w jednym z czasopism ukazał się artykuł pocięty przez działającą wówczas reżimową cenzurę. Ale ten tekst, pomimo ideologicznego „pokaleczenia”, nadal niósł mocne, pełne nadziei, przesłanie. Autor o zabitym kapłanie, pisał, że:

Żył wśród wartości. Głosił je za pomocą słowa. (…) Sam nieustraszony, uczył odwagi i mądrości, dzielności i rozsądku. Uczył, że strach jest przepisem na zniewolenie i dezindywidualizację. Jedynie człowiek, który jest zdolny przezwyciężyć lęk staje się osoba autentyczną.

Zdobył autorytet w czasach, w których załamało się wiele autorytetów. Stał się wzorem osobowym nawet dla tych, którzy stracili wiarę. Zaprawdę, jeśli tacy ludzie są wśród nas, życie jest ciągle jeszcze warte życia (Tygodnik Powszechny Nr 46/1846/ z 1 XI 1984 r.)

Jezus mówi dziś do nas:

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem (J 14, 6).

Bł. ks. Jerzy, Sługa Boży kard. Wyszyński, św. Jan Paweł II i wielu innych świadków wiary tamtych czasów to ludzie prawdy. Żyli Chrystusem, rozważali Jego słowo i odpowiadali na nie całym swoim życiem.

Takiej postawy uczy nas również Maryja.

Niewiele jest o Niej samej w ewangeliach.

Ale to, co tam znajdujemy,

mówi o Niej bardzo wiele.

W czasie Zwiastowania, w Nazarecie, zmieszała się na słowa Boskiego Posłańca i rozważała, co miałyby znaczyć jego tajemnicze słowa:

Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą (por. Łk 1, 28. 29)?

Wkrótce po tym wydarzeniu, w domu Zachariasza, odpowiadając na pozdrowienie Elżbiety, dzieli się z nami owocami wcześniejszego rozważania:

…wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny(zob. Łk 1, 49).

A dwanaście lat później, gdy z drżącym sercem, wraz z Józefem szukała i znalazła Jezusa w świątyni, ewangelista zapisuje, że

…Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu (zob. Łk 2, 51).

Dlatego pilny uczeń w szkole Maryi, św. Jan Paweł II, napisał:

Maryja jest niedoścignionym wzorem kontemplacji Chrystusa. (…) Maryja żyje z oczyma zwróconymi na Chrystusa i skarbi sobie każde Jego słowo: (…) Wspomnienia o Jezusie, wyryte w Jej duszy, towarzyszyły Jej w każdej okoliczności, sprawiając, że powracała myślą do różnych chwil swego życia obok Syna. To te wspomnienia stanowiły niejako 'różaniec', który Ona sama nieustannie odmawiała w dniach swego ziemskiego życia (zob. Rosarium Virginis Mariae, 10 i 11).

_________________________________

Maryjo,Matka Boska Różańcowa

rozważająca Prawdę,

czyli życie Jezusa,

którego nosiłaś pod sercem

i czystym sercem kochałaś,

uproś nam umiłowanie Twego Syna,

naszej Drogi, Prawdy i Życia.

 

Maryjo,

która żyjąc w prawdzie,

nie uniknęłaś cierpienia i bólu,

bądź z nami w godzinie krzyża.                                                                                 

 

Maryjo,

wierna Uczennico Prawdy,

naucz nas, w świecie użytecznych kłamstw,

dawać świadectwo Prawdzie.

(Chwila milczenia)

__________________________________

Teksty pozostałych czytanek

znajdziesz na naszej stronie,

w zakładce"Archiwum".

__________________

 

___________________________

Zdjęcie Prymasa Wyszyńskiego (Fot. BP KEP) ze strony:

https://ekai.pl/zycie-i-droga-na-oltarze-kard-wyszynskiego/

Zdjęcie ks. J. Popiełuszki (fot. Wikimedia) ze strony: https://ekai.pl/ksiadz-jerzy-popieluszko-globalny-swiety/

Obraz Matki Bożej Różańcowej (Bernardo Cavallino, 1640-1645, National Gallery of Canada, Ottawa) ze strony:

https://pl.aleteia.org/slideshow/matka-boza-rozancowa-okiem-malarzy/5/

 

* * * * * * * * * *

 

11 maja - PONIEDZIAŁEK 

Kard. S. Wyszyński

WOLNI DO MIŁOŚCI.

Sługa Boży kardynał Wyszyński, 23 marca 1969 roku, w Warszawie powiedział:

Zjada nas nadmierna specjalizacja i przerost biurokratyzmu. To niebezpieczeństwo grozi dziś naszemu człowieczeństwu. A najbardziej zjada nas wstyd i brak odwagi przyznania się do naszej wysokiej godności. Brak nam męstwa w walce o zachowanie oblicza istoty rozumnej i wolnej – pragnącej dysponować w wolny sposób swoją rozumnością.

Temat wolności wydaje się być obecny wszędzie. Można odnieść wrażenie, że jest to temat numer jeden naszego świata. To znak rozpoznawczy współczesnej cywilizacji. Czy tak jest naprawdę? Na czym polega wolność? Kiedy człowiek jest naprawdę wolny?

Św. Paweł napisał:

Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli! (Ga 5, 1).

Jak można być w pełni wolnym

nie znając swoich zniewoleń

lub tolerując je w sobie?

Tymczasem z różnych stron wmawia się dziś człowiekowi, że wolnym jest ten, kto robi, co zechce. Jezus uczy nas prawdziwej wolności. Jej szczytem jest miłość.

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, (…) Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich (por. J 14, 23-24).

Miłość wymaga odwagi. W świecie, w którym toleruje się i pochwala zło, trzeba wielkiego męstwa, by służyć dobru, chronić dobro i - po prostu -

być dobrym

według miary Boga

a nie człowieka.

Jak piękne i wymowne jest świadectwo św. Piotra, wygłoszone w Cezarei, w domu Korneliusza, nawróconego rzymskiego oficera. Jest to wielkie i odważne świadectwo o Panu Jezusie:

(…) Dlatego że Bóg był z Nim, przeszedł On dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła (por. Dz 10, 38b).

Maryja także przeszła przez swoje życie, czyniąc dobro. I nadal przychodzi do nas, szukając swych dzieci na krętych drogach źle przeżywanej wolności. Maryja nadal czyni dobro, nie wstydząc się wzywać nas do życia na wzór Chrystusa. Dowodem tego są nie tylko nadzwyczajne znaki w miejscach Jej kultu, takie jak uzdrowienia z różnych chorób. Również całe dobro duchowe: nawrócenia, przebaczenie, pojednanie, troska o życie, które dokonuje się w życiu całych rodzin i narodów – zwłaszcza tam, gdzie wspólnie odmawia się różaniec. Matka Jezusa jest szczególnym świadkiem wolności, której znakiem rozpoznawczym jest dobro.

Kościół od wieków modli się mądrą, starożytną antyfoną:

Ubi caritas et amor, Deus ibi est – Tam, gdzie miłość jest i dobroć, tam jest (mieszka) Bóg.

Jakże dzisiaj światu potrzeba dobroci, by niepokój zwyciężyć i zło. Trzeba ciepła, co życie ozłoci, trzeba Boga, więc ludziom nieśmy Go tak, jak Ona (piosenka religijna).

św. Bernadeta
 
Grota Massabiel w Lourdes

Wzorem Maryi, naszej Matki, bądźmy świadkami odważnego dobra. Takiego używania wolności, które wyzwala od zła a nie wpędza w nowe zniewolenia.

Benedykt XVI pielgrzymując do Lourdes, 15 września 2008 roku, w 150. rocznicę objawień Matki Bożej św. Bernadecie, tak się modlił, zwracając się do Maryi:

Jako, że jesteś uśmiechem Boga, odbiciem blasku Chrystusa, mieszkaniem Ducha Świętego, jako że wybrałaś Bernadetę w jej ubóstwie, ponieważ jesteś Gwiazdą Zaranną, Bramą Niebios i pierwszą istotą ludzką, która zmartwychwstała, Matko Boża z Lourdes, wraz z braćmi i siostrami, których serca i ciała przepełnia ból, Ciebie prosimy, wstaw się za nami!

(Chwila milczenia)

____________________________

Teksty poprzednich czytanek

znajdziesz na naszej stronie,

w zakładce"Archiwum".

__________________

______________________________

Zdjęcie Prymasa Wyszyńskiego (Fot. Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego) ze strony: 

http://salezjanie-kobylanka.blogspot.com/2019/10/ogoszenia-duszpasterskie-niedziela-6.html

Zdjęcie aniołków Rafaela: https://www.digi-art.pl/pl/p/Rafael-Aniolki/3086

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ze strony: 

https://kosciol.wiara.pl/doc/490228.NMP-Czestochowska/

Zdjęcie kard. S. Wyszyńskiego ze strony: 

https://prymaswyszynski.pl/bog-kocha-nawet-towarzysza-gomulke-o-heroicznosci-prymasa-na-jasnej-gorze/

Zdjęcie św. Bernadety Soubiorous:

http://www.promyczkifranciszka.katowice.opoka.org.pl/kalendarz/kwiecien/16.04.htm

Grota w Lordes, miejsce objawień w 1858 r.:

https://m.niedziela.pl/artykul/40742/Historia-objawien-i-kultu-w-Lourdes

 

* * * * * * * * * *

 

12 maja – WTOREK

św. Jan Paweł II i Ali Agca

NIE MA POKOJU

BEZ PRZEBACZENIA.

Ciągle was pouczam, że ten zwycięża – choćby był powalony i zdeptany – kto miłuje, a nie ten, który w nienawiści depce. Ten ostatni przegrał. Kto nienawidzi – przegrał! Kto mobilizuje nienawiść – przegrał! Kto walczy z Bogiem Miłości – przegrał! A zwyciężył już dziś – choćby leżał na ziemi podeptany – kto miłuje i przebacza, kto jak Chrystus oddaje serce swoje, a nawet życie, za nieprzyjaciół swoich. Z doświadczenia wieków Kościół wydobył potężną naukę o godności ludzkiej, której trzeba bronić przez miłość, jaką winniśmy mieć ku każdemu człowiekowi. Dopiero wtedy zrozumiemy, co Kościół wnosi w nowe tysiąclecie (Warszawa, 24 czerwca 1966 r.)

Słowa Prymasa Wyszyńskiego, wypowiedziane w millenijnym, 1966 roku, są echem ewangelii, którą dziś słyszymy w kościołach.

Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję… (zob. J 14, 27).

Pokój, który daje Chrystus wyrasta z niezmierzonej głębi Bożego miłosierdzia. Taki jest nasz Bóg, że najpełniej objawia swoją wszechmoc w łasce przebaczenia… O Nim przypomniał nam Papież Franciszek, w Roku Miłosierdzia, przywołując myśl św. Augustyna:

Łatwiej jest Bogu powstrzymać gniew, aniżeli miłosierdzie.

Codziennie, przy różnych okazjach i z różnych powodów powtarzamy w Modlitwie Pańskiej:

…I odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom…

Codziennie powtarzamy

ale czy codziennie przebaczamy?…

Prosimy, by Ojciec bogaty w miłosierdzie, najpierw nam przebaczył, abyśmy mieli z czego czerpać. Bo miłość nie jest z nas – ona jest z Boga. Zawsze. I tylko z Boga. Bo

tylko Bóg – nie człowiek - jest miłością.

Bóg jest wielki przez to, że zawsze przebacza temu, kto prosi. Człowiek jest wielki w oczach Boga, gdy prosi o przebaczenie, gdy przebacza, ponieważ dobrze pamięta, że Bóg mu przebaczył. I to tyle już razy!...

Jezus w domu faryzeusza Szymona, wskazując na jawnogrzesznicę, przytuloną do Jego stóp, powiedział:

Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała. A ten, komu mało się odpuszcza, mało miłuje (zob. Łk 7, 47).

Czyż nasz Pan, nie chce nam w ten sposób wskazać, gdzie jest źródło miłości większej, silniejszej? Jeśli chcesz być zdolnym do takiej miłości - częściej proś o przebaczenie. Każdego. Zacznij od Boga. Od kratek konfesjonału aż po codzienne, kierowane w stronę bliźnich, bliższych i dalszych: „Wybacz mi!... Przepraszam! I za to, co powiedziałem, co zrobiłem.. Również za to, czego nie powiedziałem a powinienem, czego nie zrobiłem a było konieczne… Wybaczysz mi? Ten siedemdziesiąty siódmy już raz? Czy mi wybaczysz?...”

żołnierzNie wystarczy odłożyć broń lub miażdżące innych argumenty, by zapanował pokój; w rodzinie, w Ojczyźnie, w świecie… Trzeba wciąż, na nowo, uzbrajać się w miłość, najpierw siebie karmiąc dobrem czerpanym z Boga.

Czy to nie zastanawiające, że w ewangeliach nie ma ani słowa o Maryi przebaczającej komukolwiek? I nie musi być. Jakże bowiem Matka Jezusa przeżyłaby pod krzyżem Syna, będąc cała bólem i cierpieniem? Jak doczekałaby świtu zmartwychwstania, jeśli Jej serce nie byłoby silne słowem Boga, wypełnione aż po brzegi Jego łaską? Jeśliby Maryja właśnie tam, na Golgocie, nie przebaczyła krzywdzicielom Syna, tak, jak On im przebaczył, to czy byłaby Matką miłosierną?...

_________

Maryjo,

strzeż mego serca,Niepokalane Serce NMP

by nie oduczyło się przebaczać…

Maryjo,

Matko miłosierdzia,

życie, słodyczy i nadziejo nasza,

bądź pozdrowiona,

pełna łaski i przebaczenia…

(Chwila milczenia)

_______________________________

Teksty pozostałych czytanek

znajdziesz na naszej stronie,

w zakładce"Archiwum".

_____________________

 

___________________________

Zdjęcie Prymasa Wyszyńskiego (fot. Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego) ze strony: 

http://salezjanie-kobylanka.blogspot.com/2019/10/ogoszenia-duszpasterskie-niedziela-6.html

Zdjęcie aniołków Rafaela: https://www.digi-art.pl/pl/p/Rafael-Aniolki/3086

Matka Boża Loretańska: 

http://www.idziemy.pl/wiara/ocalona-przez-matke-boza-loretanska/

Jan Paweł II i Ali Agca (fot. EAST NEWS) ze strony:

https://www.malygosc.pl/doc/1106096.Wybaczylem-mu/

Zmarli w latach: 2021 - 2024

fire candle

I dla ucha, i dla ducha

logo

MARGARETKA - Krajowe Duszpasterstwo Apostolatu Modlitwy za Kapłanów

Margaretka

Być ojcem jak św. Józef

św. Józef

Nowenna przez przyczynę św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Różaniec z bł. kard. Stefanem Wyszyńskim

Bł. kard. Stefan Wyszyński

Aktualności Watykańskie

logo

Aktualności Radia Watykańskiego

logo

L'Osservatore Romano - EDYCJA POLSKA

logo

Konferencja Episkopatu Polski

logo

Oficjalny Serwis Informacyjny Diecezji Opolskiej

logo diecezji opolskiej

Gość Niedzielny - OPOLSKI

logo

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" - Kraków

logo

Listy św. Jana Pawła II do kapłanów

św. Jan Paweł II

Nasz modlitewnik

Odwiedziny